Galéria monumentálnych sôch

Banners-sochy

S myšlienkou vybudovať v najvýchodnejšom kúte Slovenskej republiky Galériu monumentálnych sôch prišiel výtvarník a galerista Andrej Smolák.

Počas 8. Medzinárodného výtvarného festivalu galérie 15. septembra 2001 táto myšlienka vyústila do stretnutia výtvarných umelcov z mnohých krajín, 120 novinárov, členov Syndikátu, novinárov Slovenska, ochrancov prírody a obyvateľov obcí Nová Sedlica a Zboj na lúke Medová baba. Účastníci prijali spoločné vyhlásenie. Vyhlásenie je zapísané v kronike miestneho združenia ochrancov prírody.

Umelecké diela - monumentálne sochy budú odrážať historické udalosti, legendy, osobnosti, kultúru, faunu a flóru a iné spoločenské deje tej lokality, v ktorej budú umiestnené. Sochy vytvoria umelci z rôznych krajín sveta.

Ústrednou plastikou bude socha alebo súsošie SLOVANIA umiestnené na hraničnom trojbode Slovensko - Ukrajina - Poľsko na vrchu Kremenec. Zmyslom vybudovania tejto galérie pod holým nebom je na symbolike troch národov, ktoré žijú v mieri, vyzvať na mier celé ľudstvo.

Realizátorom projektu a finančným garantom je Nadácia ART.EAST za podpory mnohých podnikateľských subjektov, medzinárodných nadácií, firiem, bánk a pod.

Galéria bude ojedinelá aj preto, že v tomto regióne vytvorí jedinečnú príležitosť na rozvoj cestovného ruchu a bude zdrojom príjmov. Termín dobudovania galérie nie je stanovený. Principiálne budovanie galérie môže pokračovať i nasledujúce generácie.

Prvá socha galérie monumentálnej sochárskej tvorby na území Slovenskej republiky Medová baba, autorom ktorej je sochár Marek Žitňan, bola odhalená 15. 9. 2002, presne rok od vyhlásenia projektu.

Do dediny Podhoroď pripravujeme sochu Pohan dievčaDievča s kačacími nohamiPDF
Nad Starinskou priehradou je projektovaná plastika izraelskej sochárky Miriam Gamburd Krídla nádejePDF
V Príslope spracujeme legenduHadí mužPDF
Na Karcabe bude stáťDid Beskyddid beskyd 02PDF